BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yıllık İzin Nedir

15.04.2020
197
Yıllık İzin Nedir

4857 sayılı İş Kanunu Yıllık Ücretli İzin konusunu 53. maddede düzenlemiştir. Buna göre bir işyerinde çalışmaya başladığı günden itibaren bir yılı dolduran işçiler yıllık ücretli izin hakkını elde etmiş olur. Bu sürelere deneme süreleri dahil edilmiştir.

Yıllık ücretli izin hakkı vazgeçilemez bir haktır. Buna göre işverenin çalışana imzalatacağı yıllık izinden feragati ile ilgili tüm belgeler geçersiz olacaktır. İşçilere kıdemlerine göre yıllık ücretli izin verilmektedir. Bu süreler İş Kanununda belirlenmiş olup şu şekildedir;

  • 1 yıldan 5 yıla kadar çalışan işçilere verilecek ücretli izin süresi 14 gün
  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışan işçilere verilecek ücretli izin süresi 20 gün
  • 15 yıl ve sonrası çalışma süresi olan işçilere verilecek ücretli izin süresi 26 günden az olamaz.

Yukarıdaki süreler yer altı işlerinde çalışanlara 4 gün eklenerek uygulanır. Yıllık izin süreleri yukarıdaki sürelerden az olamaz ancak fazla olabilir. İşveren toplu iş sözleşmesi ya da iş sözleşmeleri ile bu süreleri artırabilir.

Aynı işverenin farklı işyerlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri, çalıştığı süreler birleştirilerek hesaplanır. Bunun anlamı çalışan aynı iş yerinde çalışıyormuş gibi hesaplama yapılır.

Yıllık izin işveren tarafından bölünemez. İzin süreleri hesap edilirken, izin süresine rastlayan hafta tatili, resmi bayram ve genel tatil günleri yıllık izin süresinden sayılmaz. Bu nedenle örneğin 2 hafta boyunca işe gelmeyecek olan bir çalışanın izin formu doldururken sadece iş günlerini hesap ederek iki ayrı form doldurmasına gerek kalmaksızın, tarihleri belirten tek formla izin formu doldurmasında sakınca yoktur. Daha açık bir ifadeyle, izin sürecine rastlayan hafta sonu gibi tatil günlerini özellikle izin formundan hariç tutmaya gerek yoktur. Bu günler kanun gereği zaten yıllık izin süresinden sayılmamaktadır.

Alt işveren çalışanlarının yıllık ücretli izin süreleri, alt işveren değişse dahi asıl işveren hep aynı olduğu durumlarda, aynı iş yerinde çalıştıkları süreler toplanarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işverende çalışan işçilerin yıllık izin kullanıp kullanmadıklarını denetlemek zorundadır.

Yıllık izne ayrılan işçinin başka bir işte çalışması kanunen yasaktır. Bu nedenle tespit edilirse, işveren yıllık izne ayrılan çalışanın başka işte çalıştığı sürelere ilişkin yaptığı ödemeyi geri alabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.