BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

15.04.2020
207
Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynakları rüzgâr, güneş, jeotermal, gel-git gibi yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjidir. Temel enerji kaynakları; rüzgar, biyo kütle, jeotermal, güneş, hidroliktir. Güneşten alınan enerjiyle farklı bir enerji açığa çıkmaktadır. Enerji vardan yok edilemediği gibi yoktan da var edilemez.

Fosil yakıtlar zamanla tükenebildiği için yenilenebilir enerji kaynaklarından sayılmamaktadır. Çünkü zaman için fosil yakıtlar tükenebilir. Enerji başka bir şekle dönüşebilir. Doğrudan veya dolaylı yollarla kullanılabilir. Güneş enerjisiyle su elde edilirken bunun yanı sıra motor gücü, elektrik gibi ihtiyaçlarda karşılanabilir. Enerji kaynakları yenilenebilir olduğu zaman çevreyi kirletmeden doğal olarak kullanılabilir. Fosil yakıtlar, nükleer enerji hem çevreyi kirletirken hem de tehlikeli olarak bilinmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerjisi kullanılarak temiz ve sonsuz enerji sağlanabilir. En temel enerji kaynağı güneştir. Güneşten gelen ışınların bir kısmı rüzgar enerjisine dönüşmektedir. Güneşten elde edilen enerji sonsuz olup mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Jeotermal enerji sıcak su, elektrik gibi ihtiyaçların karşılanmasında kullanılır. Çevresel kirliliğin önüne geçen sürdürülebilir enerji kaynakları temiz yaşam sunmaktadır.

Kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar zamanla tükenecek kaynaklardandır. Dolayısıyla sürekli enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir kaynaklar kullanılmalıdır. Bu kaynaklar çevreye de zarar vermeden etkilemektedir. En temel ve genel kaynaklardan olan güneş, yüksek miktarda enerji içermektedir. Günümüzde güneş panelleri kullanılarak enerjiden faydalanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.