BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Wi-Fi Nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır?

15.04.2020
215
Wi-Fi Nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) paylaşım ağıdır ve bir tür internet bağlantısıdır.

Bu bağlatı da teller veya kablolar kullanmak zorunlu değildir. Bir cep telefonu ya da televizyon gibi çalışır. Sinyal iletimi için radyo dalgalarını kullanır. Bir modem ve kablosuz yönlendirici ile bilgi gönderir. Yönlendirici radyo dalgaları içine bilgileri ekler ve bilgisayara gönderir. Bilgisayarda yüklü olan donanım ve yazılımlar gelen veriyi ayıklar. Aynı bilgi bir bilgisayara aktarılabilir.

Bu teknoloji mini siyah deliklerin patlaması üzerine yaptığı başarısız bir araştırma ile John O’Sullivan tarafından geliştirilmiştir. İlk aşamalarda, 1985 yılında ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından IIIE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından yapıldığı biliniyordu. Interbrand Corporation, bir marka danışmanlık firması tarafından icat Wi-Fi terimi ilk olarak 1999 yılında kullanıldı.

Wi-Fi daha az süre içinde büyük bir miktar veri transferi için yüksek frekans kullanır. Kullanılan frekans 2,4 GHZ’dir. Bu hız cep telefonları tarafından kullanılan 1 GHz’e oranla oldukça yüksektir. Bu popüler teknoloji kişisel bilgisayarlar dışında, video oyun konsolları, tablet, dijital müzik çalarlar ve akıllı telefonlar tarafından da kullanılır. Bu Wi-Fi Alliance üyeleri için sertifikalı ürünler vardır Wi-Fi logosu olanları almaya dikkat edin.

Bu sistem kablosuz yönlendirici ile çalıştığı için farklı cihazlar üzerinde birden çok kullanıcı tarafından kullanılabilir. Kablosuz yönlendirici sabit nokta oluşturur. Bir ev etrafında bulunan herkes bu ağ bağlantısı sisteminden yararlanabilir. Yönlendirici açık bir alana veya yüksek bir yere yerleştirilmiş ise, yönlendirici çok daha büyük bir alanı etki edebilir.

Wi-Fi cep telefonları eski manüel internet telefonlar ve Wi-Fi VoIP (Voice over internet protocol) modu arasında geçiş yapabilir. Binada Wi-Fi tesisatı varsa, kullanıcı sorunsuz bağlı tutulur. Yine binanın dışına çıktığında, konvansiyonel internet ağı ile bağlantısı kendiliğinden geri yüklenir.
Wi-Fi bağlantısı havaalanları, oteller ve kütüphanelerde bir ücret alınmadan genel olarak kullanılabilir. Ancak, bu tesis özgür olarak kullanılmaz. Çünkü haksız erişim olmamalıdır.

Wi-Fi Ethernet daha az güvenlidir. Fiziksel bir bağlantı gerekmez. Başkalarının bağlanma sorun, en son şifreleme teknolojileri ile giderilir. Başka bir önlem olarak, tek bir düzenli işletim sistemini güncellemek gerekir. Bilgisayar ve dosyalar şifre korumalı olmalıdır. Sadece web tabanlı e-posta sitelerini kullanılmalıdır. Yalnızca gerektiğinde dosya paylaşım sistemi açılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.