BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vadeli Hesap Nedir?

17.04.2020
420
Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli Hesap ya da vadeli mevduat, hesapta bulunan paranın anında kullanılmasına engel olarak belirli bir vadenin dolmasıyla geçen süre hesaplanarak faizi ile ana paranın geri alınması için kullanılır. Başka bir deyişle vadeli hesapta bulunan para hemen çekilemez. Bu para belirli bir süre hesapta kalır. Örneğin 6 ay hesabınızda kalan para, 6 aylık vade sonunda 6 ay süresince hesaplanan faiz ile birlikte size geri verilir.

Vadeli hesap ile parasını bankada tutmak ve aynı zamanda değerlendirmek isteyen kimseler faizden gelir elde ederler. Faiz oranlarına göre vade süresi hesaplanır ve ana para üstünden, vade geldiğinde tüm para ödenir. Uzun vadeli hesap açtığınızda, cazip faiz oranlarının yanı sıra stopaj avantajından da faydalanabilirsiniz. İster TL üzerinden ister başka bir para birimi üzerinden hesap açılabilir. Paranın hesapta kalma süresi arttıkça faiz oranı da artar.

İnternet üzerinden kontrol edebileceğiniz ve vadeli hesabınızda bulunan parayı vadesi hesaplarınıza dilediğiniz gibi aktrabileceğiniz bir imkan da mevcut. Bankalar arasında çeşitli faiz oranları ve uygulama farklılıkları olabilir ancak bu bilgiler genellikle tüm bankalarda aynıdır. Faiz oranları kısmen değişebilir. Oranları birinci ağızdan yani bankadan öğrenmeniz en doğrusudur.

Vadeli Hesap açmak için gerekli belgeler genellikle aşağıdaki gibidir.

Yerleşim yeri (İkametgah) Belgesi veya
3 aydan eski olmamak kaydı ile abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin fatura veya
Herhangi bir kamu kurumu tarafından düzenlenmiş belge

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.