BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Unutkanlık Sebepleri

15.04.2020
154
Unutkanlık Sebepleri

İnsanlar neden unutur? Unutkanlık genetik mi? Tedavisi var mı? Teknolojinin gelişmesiyle, hayatın akışı daha da hızlandı. İnsanlar belirli zamanlarda belirli işleri yapmak zorunda kalabiliyor. Özellikle çalışan veya okuyan kimseler için büyük bir problem zaman yönetimi. Unutmamak için kullanılan postbitler, alarmlar, hatırlatıcılar ve notlar… Hepsi hatırlamak için birer araç.

Peki ama insanlar neden unutkandır? Olağan şeyleri de unutmak normal midir bazen? Bunu anlamak için, unutkanlığın hangi seviyede olduğunu tespit etmek gerekiyor. Sıradan şeyleri unutmak kimi zaman normal olmayabilir. Örnek verecek olursam, bugün okula gideceğiniz dünden belliyse, gitmemişseniz; problem büyük. Bu kadar bariz bir örnekte olduğu gibi unutkanlık derecesi aşırıysa zihni güçlendirmek için çeşitli tedavi yollarına başvurulmalıdır.

Unutkanlıkta kıstas olarak, unuttuğunuz konunun hayatınızı ne derece etkilediğidir. Başka bir anlatımla, gündelik yaşantınızı olumsuz etkileyecek bir durum değilse, önemli değildir. Ancak yaşantınızı olumsuz etkileyecek derecede unutkanlık varsa burada bir problem var demektir.

Çağın rahatsızlıklarından biri olan depresyon hali de unutkanlığa sebep olabiliyor. Depresyon evresinde unutkanlıklar artınca insanların “bunadım mı acaba?” gibi korkuları artabilir. Oysa bunama söz konusu değil. Daha öncesinde yaşanan zorlukların ürünü olarak karşımıza unutkanlık çıkıyor. Depresyonun etkisi, unutmaya zorlanmak oluyor.

Psikolojik olarak unutkanlık sebeplerini anlattık. Şimdi de fiziki olarak bahsedelim. Yani vitamin ve mineral eksikliği söz konusu olabilir. Özellikle B12 vitamin eksikliği, unutkanlık sebebi olabiliyor. Unutkanlıktan şikayetiniz artarsa hayvansal dokulardan ve Soya’dan B12 vitamin eksikliğinizi giderebilirsiniz. Çünkü B12 vitamin eksikliğinde, uykusuzluk, depresyon ve yeme bozukluğu oluşabiliyor. Haliyle unutkanlığa da etkisi oluyor.

Bipolar ve şizofreni hastalıklarında görülebilir. Bunların sebebi de süreçlerin değişmesi ve duygu çöküntüsü yaşanmasıdır. Ancak, beyin tümörü veya benzeri hastalıklar gibi metabolizmayı sarsacak derecede ağır hastalıklar unutkanlığın temelin oluşturur. Ancak bu demek değildir ki her unutkanlık yaşayanlar, beyin tümörü veya buna benzer hastalıklara sahiptir.

Tedavi yapılabilmesi için önce belirlenmesi gereken durum, unutkanlığın bir vitamin eksikliğinden mi kaynaklandığı yoksa bir hastalığın eseri olarak mı ortaya çıktığıdır. Bu süreç iyi tespit edilirse, tedavisi ona göre yapılır. Doktor kontrolünde, uzmanlarca koyulacak teşhise göre hareket edilmelidir. Çünkü unutkanlık geçici de olabilir, anlık da olabilir veya tam aksine giderek artabilir.

Aşırı derecede unutkanlık çekiyorsanız, aile hekimine danışmanızda fayda var. Daha çok ilerlemeden modern tıptan destek almalısınız. Doktorunuzun uygulayacağı tedaviyle, kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Geçmiş olsun, sağlıklı günler diliyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.