BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur (Resimli Anlatım)

28.03.2020
715
Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur (Resimli Anlatım)

Şahsen veya avukatınız aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr) ile tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir. Sözlü başvurular kabul edilmiyor. Bu yazımızda e devlet üzerinden tüketici hakem heyetlerine başvuru nasıl yapılır onu anlatacağız.

Elektronik ortamda yapılan başvuruların TÜBİS ile yapılması zorunludur. Bu başvuruların geçerli olabilmesi için uyuşmazlıkla ilgili başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gerekir.

E devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru adımları aşağıdaki resimlerde anlatılmıştır.

  1. Adım; turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra, kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi arama kısmına tüketici yazın ve Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi seçeneğine tıklayın.

2. Adım; Gelen ekranda uygulamaya git butonuna tıklayın.

3. Adım; Gelen ekranda okla gösterdiğimiz Tüketici Başvuruları sekmesine tıklayın.

Açılan ekranda Tüketici Başvuru bağlantısına tıkladıktan sonra, Yeni Başvuru yazan yere tıklayın.

Önünüze gelen formda boşlukları eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Özellikle iletişim bilgilerinizi doğru yazın. Karar verildikten sonra adresinize ilgili karar posta yoluyla gönderileceği için hak kaybı yaşayabilirsiniz.

Hangi tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabilir?

Başvurular, sizin ikametgah yeriniz veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine yapılabilir. Örneğin Maltepe’de oturuyorsanız Maltepe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz.

Tüketici hakem heyetleri bulunmayan yerlerde başvurular nasıl yapılır?

Tüketici hakem heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlükleri, ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ancak her ilçede tüketici hakem heyeti bulunmamaktadır. Bazı tüketici hakem heyetlerinin yetki alanları daha geniş şekilde belirlenerek hakem heyeti bulunmayan ilçeleri de kapsayacak şekilde yetkilendirilmiş tüketici hakem heyetleri olarak faaliyette bulunmaktadır.

Tüketici hakem heyetleri bulunmayan yerlerde ise ilgili kaymakamlıklarda bulunan irtibat personeli tarafından başvurular alınarak TÜBİS’e kaydedilmektedir.

Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda parasal sınırlar nedir?

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular için her yıl parasal sınırlar yeniden belirlenir. Söz konusu parasal sınırlar, 2020 yılı itibariyle şu şekilde belirlenmiştir;

  • 6.920 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri,
  • Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 TL ile 10.390 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,
  • Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 10.390 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,
  • Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 6.920 TL ile 10.390 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,

görevlidir.

10.390 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklar için ise tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamaz; bu başvuruların tüketici mahkemelerine, tüketici mahkemeleri bulunmayan yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerine yapılması gerekmektedir.

Başvurular ile ilgili sorunuzu bu yazı altından yorum yazarak sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.