BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir

15.04.2020
183
Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir

Trafik cezalarına itiraz etmek için hukuki yollardan hangisine hangi süre içerisinde başvuru yapılması gerektiği Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde Ve Takibinde Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre, kesilen para cezalarına itiraz süresi, ceza tutanağının ilgilisine teslim edildi andan başlar ve 15 iş günü içerisinde itiraz edilmesi gerekir.

İtirazlar Sulh Ceza Hakimliği’ne bir dilekçe ile yapılmaktadır. Bu dilekçede cezanın hukuka aykırı olduğundan bahisle cezanın iptali istenilmektedir. Hazırlanan dilekçeye ek olarak,

  • Kimlik/ehliyet fotokopisi,
  • trafik idari para cezası karar tutanağı ve tutanak tebligatının fotokopisi,
  • Ödeme yapıldıysa dekont,
  • Trafik cezası uygulanan aracın ruhsat fotokopisi

eklenerek dilekçe ile birlikte sulh ceza hakimliğine başvuru yapılır. Sulh Ceza Hakimliği’ne ister avukat aracılığı ile ister ceza yiyen bizzat başvuru yapabilir. İtiraz dilekçesi ile duruşma yapılmaksızın, dosya üzerinden karar verilmektedir. Karar itiraz edenin lehine verildiğinde yargılama giderleri ödenmeyecektir ancak aleyhe verilen kararlarda yargılama giderleri itirazı haksız görülen kişi üzerinde bırakılır.

Aracın bağlanması, ehliyete el konulması gibi durumlarda işlemin iptali için yargılama yeri idari yargıdır. Bu durumlarda idare mahkemelerine iptal talepli başvuru gerekmektedir. İdare mahkemelerine yapılacak başvurular da daha önce bahsedilen usul ile yapılır.

Trafik idari para cezalarında itiraz etmeden önce ödeme yapmak zorunlu değildir ancak itirazın sonucu itiraz edenin aleyhine çıkarsa, geciken tüm süreler için faiz uygulanarak tahsil edilir. Uygulamada indirimli ödeme dönemi içerisinde cezaların ödenerek itirazların yapıldığı görülmektedir. Böylece olası bir aleyhe karar gelme durumunda indirimli ödeme döneminden faydalanmış olunmakta ve faiz ödemesi de yapılmamaktadır.

Para cezalarının tutanağın ilgilisine tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Bu sürede ödenmeyen cezalar için aylık uygulanacak faiz oranı %5 olarak belirlenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.