BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Su tesisatındaki arızayı gidermeyene tazminat şoku!

18.04.2020
741

Yargıtay, balkon ve banyosundan alt kattaki daireye su sızan, ancak tamirini yaptırmayan kişinin komşusuna tazminat ödemesine, akan balkon ve banyoyu tamir ettirmesine karar verdi.

Su tesisatındaki arızayı gidermeyene tazminat şoku!

İstanbul’da komşusundan davacı olan bir kişi tazminat ödetti. Üst katındaki evin banyo ve balkonundan kendi evine su sızan vatandaş, komşusunun arızayı tamir ettirmemesi üzerine dava açtı. Davacı komşu, Bakırköy  Sulh Hukuk Mahkemesince arızanın tespitini yaptırarak toplam 1168 TL maddi tazminat ile 1000 TL lira manevi tazminata hükmedilmesini istedi.

Davaya bakan Asliye Hukuk Mahkemesi, 2013’teki kararıyla maddi tazminat talebinin 850 lirasını kabul etti, manevi tazminat istemini ise reddetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 20. Hukuk Dairesi “manevi tazminat” istemi yönünden hükmün onanmasına, “maddi tazminat ve onarım yapılması”na dair talep yönünden ise hükmün bozulmasına karar verdi.

Davanın davalıya ait bağımsız bölümünden, davacıya ait bağımsız bölüme su sızması nedeniyle oluşan zararın tahsili ve onarım istemine ilişkin olduğu belirtilen kararda, taraflar arasındaki bu uyuşmazlığın Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerinden kaynaklandığı, bu Kanunun uygulanmasından doğacak her türlü anlaşmazlığın, değerine bakılmaksızın, sulh hukuk mahkemesinde çözümleneceğinin hükme bağlandığı vurgulandı.

Bakırköy  Asliye Hukuk Mahkemesinin görevsizlik kararından sonra yargılamaya devam eden Bakırköy Sulh Hukuk Mahkemesi, davayı kabul ederek 1168 liranın dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine karar verdi

Yerel mahkeme, “davalının balkonunu doğrama korkulukları ile balkon çıkıntısı arasındaki kılcal boşlukların su geçirmez likit izolasyon malzemeleriyle dolgusunu yaptırmasına, bu işlem için davalıya 1 iş günü süre verilmesine, davalının dairesinin banyosunda bulunan küvetin sökülerek seramik kaplamaların ve derzlerin yenilenmesi ve daha sonra akrilik küvetin monte edilmesi için davalıya 2 iş günü süre verilmesine” karar verdi.

Bu kararın da davalı tarafından temyiz edilmesi ile birlikte dosya tekrar Yargıtaya gitti.

Yargıtay ilgili Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle onayarak, kararda gereği yerine getirilerek taşınmazda gerekli önlemlerin alınmasına ve davanın kabulüne karar verilmesinde bir isabetsizlik bulunmadığına hükmetti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.