BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Spam Mail Nedir?

15.04.2020
189
Spam Mail Nedir?

Spam, internetin günlük hayatımızda yer almasıyla sıklıkla kullandığımız bir kelime haline geldi. Özellikle interaktif işlemlerimizde ve email yoluyla iletişimimizde adını pek çok kere duyduğumuz spam mailler kafa karıştırır hale geldi. Bu yüzden bu yazımızda spam nedir ve kurtulmanın yolları nelerdir konusunu işleyeceğiz.

İnternet ortamında, böyle bir e-posta ya da ileti almaya yönelik bir talep olmamasına rağmen, kişilere gönderilen çok sayıda reklam, virüs ve zararlı içerik barındıran iletilerdir. Genel olarak bu şekilde tanımlanabilir. Ancak her alanda spam’ın kavramı değişebilir. Örneğin facebook’da spam mesajların kapsamı daha farklıdır. Facebook’da “beni takip et, abonem ol, sayfamı beğen” gibi iletiler spam olarak adlandırılabilir.

Email’lerdeki spam’lar ise, sizin hiç alakanız olmasa bile bir konu hakkında web site bağlantıları içeren veya bir ürünün satımı için tanıtım ekleri içeren mailler olabilir. Bunun yanında bu kadar iyi niyetli olmayan mailler de spam olarak adlandırılır ki asıl bu deyimi hak edenler işte bu virüslü maillerdir.

Bu e-postaların içerisinde sizden indirmenizi isteyen yahut verilen bağlantıya tıklamanızı isteyen veriler yer alır. Görsel ve grafiklerle de süslenir ki kandırmak için en güzel yol da budur. Bu mailler’deki bağlantılara tıkladığınız zaman kredi kartı bilgileriniz, email hesaplarınız veya başka önemli hesap bilgileriniz bilgisayar korsanlarının eline geçebilir. Bu spam mailler en tehlikeli maillerdir. Bu maillerden kurtulmak için “spam olarak bildir, spam olarak işaretle” linkleri email servislerinin sunduğu bir hizmettir. Bu şekilde rapor ederseniz bir daha sizlere bu adresten bu tarz içeriklerle mail gelmemesi ihtimali yükselecektir.

Bunun yanında spam iletiler yalnızca mail ile olmamaktadır. Örneğin web site sahipleri SEO çalışmaları yaparlarken site adreslerini çeşitli sitelere ekletirler. İşte bu ekletmeler haddinden fazla olursa, GOOGLE gibi arama motorları bu linkleri spam olarak algılar ve anahtar kelimelerde düşürür. Bu bakımdan çok fazla siteye link eklemek çoğu zaman zararlıdır ve tavsiye edilmez.

Bütün engellemelerinize, rapor etmelerinize rağmen spam mesajlar, iletiler veya mailler alıyorsanız bunu engellemenin ve hatta gönderene ceza vermenin bir yolu elbette var. Son çıkan yasa ile sizleri hiç alakanız olmayan reklamlarla, ürün satışlarıyla rahatsız eden spam mailleri şikayet edebiliyorsunuz. En yakın karakol veya mahkemeden bilgi alabilirsiniz bu konuda.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.