BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

15.04.2020
218
Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Konusu suç teşkil eden fiilleri adli makamlara savcılık aracılığı ile bildirmek mümkündür. Savcılık kamu güvenliğini ve genel düzene aykırı olan fiilleri soruşturarak suç işlendiğine kanaat getirse kamu adına dava açılmasına karar verir. Verdiği karara istinaden bir iddianame düzenleyerek ilgili mahkemeye soruşturmanın neticelendiğini ve dosya kapsamında incelenen fiilin suç olduğunu bu nedenle kamu adına kovuşturma yaparak şüpheliler hakkında ceza verilmesi gerektiğini mahkemeye iletir.

Her suç kendine özel vasıflandırmaya tabiidir. Ceza hukukunda şikayete tabi suçlar ve şikayete tabi olmayan suçlar ayrımı yapılmıştır. Buna göre bir suç işlendiği tarihte ceza kanunlarında şikayete tabi bir suç işlenmişse doğrudan bir dilekçe ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Suç duyurusu dilekçesinde yer alması gereken unsurlar;  Şikayetçinin adı soyadı, TC kimlik numarası, Adres, Şüphelinin adı soyadı, biliniyorsa TC kimlik numarası, adresi, Suçun ne olduğu, işlendiği tarih, yer, deliller, talepler ve şikayetçinin imzası.

Örnek şablon aşağıdaki gibidir;

Dilekçede olabildiğince açık ifadeler ve net cümleler kurulmalıdır. Şikayet konusundan uzak, anlamsız ve olay ile ilgili olmayan cümlelerden kaçınılmalıdır. Dilekçenin uzun ve gereksiz bilgilerle doldurulması sürecin uzamasından başka bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle açıklama kısmında olayın ne olduğunu ve nasıl geliştiğini kısa ve net ifadelerle ortaya koymak gerekmektedir.

Suç duyurusunu bulunduğunuz yere en yakın savcılığa giderek yapabilirsiniz. Dilekçenin tevzi bürosuna tesliminden sonra tarafınıza verilecek bir alındı belgesi ve “soruşturma numarası” alabilirsiniz. Bu şekilde evrakın ve dosyanın takibini sağlayabilirsiniz. Suç duyurusunda bulunmak ücretsizdir. Ancak suç duyurusu neticesinde açılması muhtemel bir kamu davasında yargılama sonunda haksız çıkılması halinde yargılama giderleri ve vekalet ücretleri davayı kaybeden tarafa yükletilmektedir. Bu nedenle haksız ve mesnetsiz suç duyurusunda bulunarak adli makamları meşgul etmekten kaçınmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.