BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Rot – Balans Ayarı Nedir?

16.04.2020
84
Rot – Balans Ayarı Nedir?

Araçlardaki rot aksamının tanımı en basit şekliyle; sürücünün direksiyon aracılığıyla tayin ettiği yönleri tekerleklere aktaran yapıdır. Balans ise en basit tabirle; aracın ağırlık merkezi ile beraber aracın titreşiminin engellenmesi için yapılan ayarlardır.

Araçlarda rot ayarı düzgün değilse, ön tekerlekler birbirlerine paralel değiller demektir. Bu durumda araç yolda giderken sağa sola doğru kayabilir, hatta daha ileri durumlarda araç savrulabilir. Aracın fazla yakıt harcıyor olması ve tekerlek dişlerinin de sıyrılmış olması rot ayarının bozulduğunun göstergesidir.

Araçlarda balans ayarı düzgün yapılmazsa, araç sürekli titreyebilir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

raçların rot ayarının yapılabilmesi için, rot ayarı yapılacak istasyona araç yerleştirilir. İlk olarak aracın tekerleklerinin hava basınçları kontrol edilir, sonra da araçtaki bozukluğun rot ayarından mı yoksa başka bir aksaklıktan dolayı mı yaşandığı araştırılır. Rot ayarı bozukluğu tespit edildikten sonra, araç tekerleklerine bilgisayar aracılığı ile rot ayarı yapabilmek için gerekli aletler takılır. Bu aletler vasıtasıyla bilgisayar üzerindeki program rot ayarının bozukluk derecesini bildirir. Daha sonra programın raporları doğrultusunda rot ayarı yapılır. İki tekerlek birbirine paralel olduğunda rot ayarı yapılmış demektir.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Araç üzerindeki tekerlekler ve jantlar çıkarılarak balans ölçüm makinelerine konulur. Bu makineler özel olarak tekerleklerin balans ayarlarını kontrol eder ve hangi noktalara kurşun ağırlık eklenmesi gerektiğini rapor halinde bildirir. Kurşun ağırlıklar gerekli yerlere eklendiğinde tekerleklerin balans ayarı tamamlanmış demektir.

Dinamik balans ayarı ise; tekerlekler aracın üzerine takıldıktan sonra tekerlekler döner vaziyetteyken yapılan balans ayarına denir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.