BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Radyasyon Nedir?

15.04.2020
185
Radyasyon Nedir?

Son zamanlarda, teknolojinin ve dijital dünyanın gelişmesiyle adını sıkça anar olduğumuz radyasyon alfa, beta, gama ışınlarına verilen genel bir isimdir. Özellikle son model teknolojik cihazların yaydığı ışınlar insan vücuduna pek zararlı olan radyasyon üretirler.

Bir maddeye ait atomun içinde, nötronların sayısı protonlardan fazlaysa çekirdekte oluşan kararsızlık fazla nötronların parçalanmasına sebebiyet verir. İşte bu parçalanma esnasında insan gözüyle görülmeyen ve adları alfa, beta, gama olarak adlandırılan ışınlar meydana gelir. Bu ışınlar “radyasyon” olarak adlandırılmaktadır.

Radyasyon genellikle teknolojik ürünlerde ortaya çıkar. Bu ürünlere ya da maddelere radyoaktif madde denir. İnsan vücudu 5 duyusu ile algılayamasa da, bu ışınlar oldukça zararlıdır ve vücudu olumsuz etkiler. Fazla maruz kalındığı zaman üreme gibi önemli fonksiyonları ciddi derecede etkileyebilmektedir.

Dünya öyle bir hale gelmiş bulunuyor ki artık radyasyonla içli – dışlı yaşamaktayız. Kimi zaman doğal olarak da ortaya çıkabiliyorken, kimi zaman teknolojik ürünlerden üreyebiliyor. Örneğin Televizyon’dan yayılan doğal olarak yayılanlardan olmazken, güneş ışınlarının bazıları günlük hayatta doğal sebeplerle radyasyon yayabilmektedir. Aynı zamanda endüstride kullanılan x-ışınları da radyasyon kaynağıdır.

Bu nedenle radyasyonun tarihi ilk çağlara kadar dayanır ancak insanların radyasyonu keşfi 19. yüzyıla dayanmaktadır. Fransızlar tarafından bulunmuştur.

Radyasyonun verdiği zararlardan korunmak için hekiminize danışabilirsiniz. Lütfen internet ortamında yazılan tavsiyelere doktorunuz gözetiminde uyun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.