BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Parkinson Hastalığı ve Belirtileri

15.04.2020
155
Parkinson Hastalığı ve Belirtileri

Bir sinir sistemi hastalığı olan Parkinson, beyinin alt kısımlarında yer alan dokularda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Parkinson hastalığını adını titremeli felç olarak adlandıran James Parkinson’dan almıştır. Hastalık ilk olarak 1817 yılında tarif edilmiştir. Görülme oranı çok yüksek olmamakla birlikte tedavisi halen bulunamayan bir sinir sistemi hastalığıdır.

Bin kişiden birinde görülme sıklığı vardır. Beyinde insanların koordinasyonunu düzenleyen bölümler vardır. Bu bölümlerde oluşan bozukluklar Parkinson hastalığına neden olmaktadır. Ancak beyinde yer alan bu koordinasyon merkezinde hangi durum ya da olguların bozukluğa sebebiyet verdiği halen bilinmemekle birlikte Ancak beyinde yer alan bu koordinasyon merkezinde bozukluğa sebebiyet veren beyin enfeksiyonları, genetik nedenler, tümörler, hasta tarafından kullanılan kimi ilaçlar ve zehirlenmeler de Parkinson hastalığının gelişmesine sebep olabilmektedir.

Parkinson Hastalığı’nın en temel belirtileri arasında titreme ile kişinin hareket kabiliyetinin azalması ve zayıflaması gelmektedir. Titreme belirtisi hastalığın en temel belirtisidir ve ilk olarak titreme ortaya çıkar. Bu titreme ilk başta tek el de görülür. Ardından da titremenin görüldüğü elin aynı tarafında bulunan bacağa ve daha sonra da diğer el ve bacağa geçer.

Hasta otururken ya da dinlenme aşamasında iken titreme daha belirgindir ancak uyuma esnasında titreme kaybolur. Kişinin sinirli olması ve yorgun olması titremeyi daha da arttırır. Hasta bu titremeleri kontrol edemez. İstem dışı gelişen titremelerdir. Parkinson Hastalığının kendisini gösterdiği bir diğer yerde bel kemiğidir. Kişinin hastalığın ilerleyen evrelerinde beli hafif bir şekilde öne eğilmeye başlar. Eklem yerleri olan diz ve kol eklemleri ile kalçada da bükülmeler görülebilmektedir.

Kişi hastalığında etkisi ile hızlı ancak oldukça küçük adımlar ile yürümeye başlar. Daha çok oturmak ve dinlenmek ister. Yazı yazmaya başlarken harfleri büyük yazmaya başlar ancak yazının ilerleyen bölümlerinde harfler gittikçe küçülür ve okunmaz bir hal alır. Ayrıca hastanın yüz mimikleri, yüz kasları da etkilenir. Hasta anlamsız ve daha donuk bakmaya başlar. Gözler de kayma görülebilir. Parkinson Hastalarının % 40’ımn da aynı zaman da bunama da görülebilmektedir.

Parkinson Hastalığı’nın tedavisi üç şekilde sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak bu hastalığın tamamen ortadan kalkmasına yönelik olmayıp belirtilen ve yaşam kalitesini azaltan olguların hafifletilmesine yönelik olarak geliştirilen tedavi yöntemlerdir. Birinci aşama da hastanın koordinasyonu sağlamaya ve bunamasını önlemeye yönelik zihinsel ve fiziksel faaliyetler yürütülmesidir.

İkinci aşamada ise cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi sureti ile titremenin önlenmesi sağlanır ancak hastanın sadece titremesi büyük ölçü de engellense de hastanın hareketlerinde düzelme görülmeyebilir. Üçüncü aşama ise ilaç tedavisi uygulanmasıdır. Beyinde ki sinir hücrelerinin uyarılmasını sağlayan ilaçların kullanımı ile hastalığın belirtilerinde azalma sağlamayı amaçlamaktadır.

Buradaki bilgiler tamamen teorik olup, hastalıkla ilgili daha somut ve daha doğru bilgileri hekiminize danışarak alabilirsiniz. Doktor tavsiyesi olmadan; ilaç kullanmayın, tedavi yöntemleri uygulamayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.