BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

16.04.2020
207
Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim çok önemlidir çünkü okul öncesi eğitimde 0-6 yaş grubu çocukların öğrenme kapasiteleri çok büyüktür. Çocuklar bu yaş aralığında çok şey öğrenirler. Beyin biyolojik yapısı itibari ile 0-4 yaş aralığında fonksiyonlarının 2/3’ünü geliştirmeyi tamamlamaktadır. Bu nedenle okul öncesi eğitim çok önemlidir. Bu dönemde kazanılacak deneyimler, ileriki aşamalarda eğitim için bir temel oluşturur.

Okul Öncesi Eğitim Verimi Arttırıyor

Okul öncesi eğitim ileri aşamalarda öğrencilerin iş hayatına atıldıklarında daha verimli oldukları gözlenmiştir. Okul öncesi eğitim alan öğrencilerin öz güveninde bir artış gözlenir.

Diğer Faydalar

Okul öncesi eğitimin diğer faydaları zeka puanlarında ilerlemeye yardımcı olma, sosyalleşmeye daha erken başlama gibi faydaları vardır. Erken eğitim, çocuk gelişimi konusunda büyük öneme sahiptir.

Çalışan Annelerin Çocukları Daha Şanslı

Çalışan annelerin çocukları evlatlarını kreş gibi eğitim yuvalarına bıraktıkları için çocukların okul öncesi eğitimde diğer çocuklardan daha başarılı oldukları söylenebilir. Alışma evrelerini çabuk atlatan bu çocuklarda okul öncesi etiğim yaşı 3’e kadar inmektedir.

Çocukların okul öncesi eğitime alınmaları esnasında anne ve babanın tavrı çocuk üzerinde etkiler gösterecektir. Örneğin çocuğundan ilk kez ayrılacak olan anne mimik ve jestleri ile de hareket ve tavırlarında kararsızlık sinyali verirse çocuk bunu hemen algılayabilir ve zor bir başlama dönemi başlar. O nedenle anne veya anne-baba çocuklarını okul öncesi eğitime başlatmada büyük bir kararlılık-mutluluk ve sevinç yaratmalı en azından çocuklara bunu hissettirmeliler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.