BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Navtex Nedir? Navtex İlanı Ne Demektir?

08.09.2020
989
Navtex Nedir? Navtex İlanı Ne Demektir?

Sismik araştırma gemisi Oruç Reis için 23 Ağustos’a kadar Navtex ilan edildi. NAVTEX ilan etmesinin ardından vatandaşlar bu terimin anlamını araştırmaya başladı.

NAVTEX, uluslararası orta frekansta gemilere muhtemel tehlike, emniyet ve hava raporları ile uyarılarını otomatik olarak yazılı bir şekilde veren haberleşme sistemidir. Cihaz, kıyıdan 740 km uzaklıkta tek yönlü yayın yapan kıyı istasyonundan otomatik olarak veri alır.

Navtex mesajları yayın için Binary kodlama sistemini kullanmaktadır. Bütün Navtex mesajları, mesajın başlangıcını belirten ZCZC harfleriyle başlar. Mesaj B1, B2, B3, B4 serileri kapsamında 4 karakterle devam eder.

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.