BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Menfez Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

15.04.2020
225
Menfez Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Menfez bir ortamda bulunan kullanılmış havayı toplayarak emen ekipmanlara denir. Kirli havayı alarak, ortamdan ayırır. Havayı içe ya da dışa aktarır. İyi bir menfez sisteminde olması gerekenler kısaca; gürültüsüz olması, havayı emme gücünün yeterli olması ve hava devri yaparken diğer toplayıcı menfezlere anında ulaştırması vb.

Estetiklik konusunda son zamanlarda menfez tasarımları geliştirildi. Ofis ve evlerde mimari dekorasyona uygun, şık menfezler kullanılmaya başlandı. Menfez çeşitleri yaptığı işin türüne göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin dağıtıcı menfezler, toplayıcı ve transfer menfezleri bunlardan üçüdür.

Menfez kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle menfez’in konumu iyi belirlenmelidir. Havayı gerektiği kadar emebilecek mesafelere yerleştirilmelidir. Kullanılacak yerin büyüklüğüne göre menfez standartları belirlenmelidir. Yer büyüklüğü menfez sayısını ve niteliğini etkilemektedir.

Bölmeli Menfez, Camlı Menfez, Yüzeysel Yapışmalı Menfez ve Kırık Köşe Menfez gibi modelleri bulunmaktadır.  Ölçüsüne, modeline ve türüne göre menfez fiyatları değişiklik göstermektedir. İlden ile ve markadan markaya farklılıklar olabileceğini de hatırlatmakta fayda var.  İnternetten araştırırsanız sabit ölçülü menfez fiyatlarını görebilirsiniz. Örnek olarak, 10CM X 10CM ölçüsündeki bir menfezin Fiyatı 4.00 TL gibi bir rakam. Plastik ve alüminyum olmasına bağlı olarak fiyatlar çok değişkendir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.