BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Med-cezir Nedir? (Gel-git)

15.04.2020
267
Med-cezir Nedir? (Gel-git)

“Med-cezir” Kelimesi bir çok ünlü insanın yapıtlarında, şarkılarında ve dizilerinde kullandığı bir kelimedir. Med cezir veya gelgit, bir gök cismi üzerinde başka gök cisimlerinin uyguladığı kütle çekimi kuvvetleri nedeniyle oluşan çevrimsel biçim bozulmaları demektir. 1. Anlamı Gelgit dediğimiz suların ileri ve geri gelmesine sebep olan fiziksel kuvvettir. 2. Anlamı ise ay çekimi etkisi ile denizin alçalıp yükselmesine verilen isimdir.

Kökeni Arapça med adında yükselme kabarma uzama + cezir (alçalma) Anlamına gelir. Çok önceden de bu Türkçe kelime ile şarkı yapan ünlü rapçi, Ceza’ da bu kelimeye şarkı yazmıştı. Med-cezir dediğimizde herkesin aklına değişik değişik isimler , varlıklar , cisimler gelebilir. Bu öznel yargılar bu kelimenin adını, temelini ve cismini değiştirmez.

Med-cezir Nasıl oluşur ? Evet, Med-cezir dediğimiz bu Ay’ın yer çekimi ile denizin seviyesini yükseltip alçaltabilen doğa üstü güç Nasıl oluşur ?

Coğrafyada olduğu gibi iklimler, doğa olayları, afetler vardır. Bu da bir doğa olayıdır. Yer küre ve su kürenin beraber dönmesi, bu dönme hareketinin sonucu olarak merkezi kuvvet, su kürenin
Ekvator dolayından şişkin, kutup dolayından da basık olmasına yol açabilecek nedenlerdir. Peki bunu okuyunca çoğu kişimiz de merak etmiştir. Ay’da yer çekimi yok fakat nasıl bu su küreyi oynatıyor ?

Bilimsel araştırmalar sonucu ; Ay’da herhangi bir yer çekimi kuvveti bulunmadığı fakat gezegenler arasında gezegenleri sırayla tutan manyetik güç Ay’da da olduğu için o manyetik güç onun çekim gücü arasına girmektedir. Bu kadar basit bir cevabı vardır. Med-cezir yani Gelgit’inde bir çok türleri vardır. Gelgit türleri 3’e ayrılmaktadırlar.

Gelgit türleri şöyledir ;

Günlük Gelgit
Yarı – Günlük Gelgit
Karışık Gelgit

Günlük gelgit ; Belirli bir günü olan , belirli bir sınırı olan, herhangi bir ay gününde 1 yüksek su 1 alçak su görülen gelgit türüdür. Bunu şöyle açıklayabiliriz ; Bir dalga yükselir ve iner. Bu gelgit yükseliyor ve geri iniyor, sonra ise geriye doğru yükseliyor ve sonra yeniden iniyor.
Yarı günlük gelgit 2 yüksek su ve 2 alçak sudan oluşur. Kuzey Avrupa körfezleri ve kıyıları yarı günlük gelgitin yaygınlıkla görüldüğü bölüm,kıta ve yerlerdir.

Karışık gelgit ; Bu gelgit çeşidinin de dalgaları Yarı günlük gelgite benzer. iki alçak su ve iki adet yüksek sudan oluşan ve bu sular bütünleşen gelgit türüdür. Avustralya kıyıları ve Kuzey Amerika’nın Pasifik okyanusları ve okyanus kıyılarında görülür ve tehlikeli olay ve sonuçlara yol açabilir. Rekorlar kitabına giren en büyük boylu Med-cezir Nova Scotia’da bulunan Minas koyunda boyu 17 Metre olarak ölçülmüştür. 17 metre bizleri korkutabilecek bir ölçüdür. Fakat doğrudur. Tehlikeli Olabilecek bu Med-Cezirler bir o kadar yüksek ve tehlikelidirler. 17 insan boyunda olan bu dalgalar insanları boğmayı bırakın yok edecek bir güce sahiptir.

Bu kadar özelliğe sahip olan bu karışık gelgit çok tehlikelidir. Deniz kıyılarında çok az sıklıkla meydana gelen bu gelgitler bu zamana kadar bir çok insanın canına mal olmuştur. Herkesin bildiği gelgitler çok az ve hasara neden olmazken bu çeşit gelgitler hasar ve insanların canına mal olabiliyor. Bu rüzgarlı havalarda en tehlikelisi gelgit oluşmasıdır. Rüzgarlar kolayca gelgit oluşturabilirler. Bu yüzden rüzgarlı havalarda, deniz, göl, çay, koylar gibi yerlerden uzak durmalı ve sulu yerlere yaklaşmamalıyız. Akarsu, nehir, göl gibi yerler gelgitlerin bol olduğu ve kolayca gelgit oluşabileceği yerlerdendir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.