BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Lavanta Çayı ve Faydaları

15.04.2020
143
Lavanta Çayı ve Faydaları

Kış aylarının bastırmasıyla, sağlığımızı koruma altına almamız için bazı şifalı bitkiler tüketimi yapmamız gerekebilir. Bunlardan biri de Lavanta Çayı’dır. Bilinmeyen yararlarını okumanız için sizi yazımızla baş başa bırakıyoruz.

Batı Akdeniz’in ağaçlık arazilerine özgü lavanta Avrupa, Afrika ve Amerika’da yetiştirilir. Yaprak çeşitliliğinde yirmi sekiz türü ve Alpler beyazından mor-maviye kadar değişen çiçekleri vardır, fakat hiçbirisi resmi lavantanın aromatik ve tıbbi değerini yakalayamaz. Kısa, düzensiz sapları; ince, düz yaprakları ve en üstte ufak, aromatik mor çiçekler açan uzun saplı uçlarıyla çalılık bir bitkidir. Eski dönemlerden modern zamanlara kadar en değerli otlardan biri olmuştur.

Kaygı, Tansiyon, Baş ağrıları, Gerilmiş Sinirler: Sakinleştirici lavanta çayı stresi,baş ağrılarını, kaygıyı, depresyonu ruhsal gelgitleri, baş dönmelerini ve baygınlığı geçirmek için özellikle beyinle uyumludur. Sinirlerinizi dengeler ve sizi canlandırır. İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth baş ağrıları için lavanta çayı içtiği bilinir.

Yüz İçin Buhar Tedavisi: En iyi cilt iyileştiricilerinden antiseptik lavanta akne lekelerini dezenfekte eder ve dokuların onarımını canlandırır. Bir poşet lavanta çayı ya da kaynar sudaki kurulmuş otlar sorunlu cildi temizlemek ve rahatlatmak için buhar tedavisi olarak kullanılabilir.

Bulaşıcı Hastalıklar ve Ateşler: Lavanta çayı ateşi düşürür, vücudunuzu toksinlerden arındırır ve toksinleri atmak için terlemeyi harekete geçirir. Etkili bir antiseptiktir ve difteri, tifo, streptokok ve zatürreyle savaşmak için kullanılmıştır. Bilinmeyen kaynaklardan oluşan o ani ateşlerde el altında bulundurulması gereken iyi bir çaydır. Hastaneye giderken sizi ayakta tutabilir.

Bit: Lavanta çayı bitleri öldürmek için bir kafa derisi yıkayıcısı olarak kullanılabilir. Bitler için evcil hayvanlarda bulunan tehlikeli noktalara serpebilirsiniz. Onlara enfes bir koku verir.

Ağız ve Boğaz: Gargara olarak kullanılan lavanta çayı diş ağrıları, boğaz ağrıları ve larenjit için bir ilaçtır. Enfeksiyonlara karşı savaşmak için antiseptik koruma sağlar.

Havayı Temizler: Ocağınızda kısık ateşte kaynattığınız sudaki bir poşet lavanta çayıyla kışı yenin ve küflü,sağlıksız havayı temizleyin. Güçlü antiseptiği havayı temizler ve aromatik kokusu ruhunuzu canlandırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.