BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kozmetik Malzemelerin Saklanma Süresi Ne Kadardır?

15.04.2020
116
Kozmetik Malzemelerin Saklanma Süresi Ne Kadardır?

Makyaj malzemelerinizi, cilt bakımı ürünleriyle son kullanım süreçleri geçtikten çok sonra da kullanıyorsanız, o zaman kendinize en büyük kötülüğü edersiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra yerinizden kalkıp eski ürünleri hemen çöp kutusuna atmanızı öneriyoruz.

Eski, son kullanma tarihini geçmiş kozmetik ürünler, bakterilerle dolu olduğu gibi gereksiz yer tutuyor.
Son kullanma tarihini geçmiş kozmetik malzemelerinizi kullanmaya son vererek cildinize büyük bir iyilik yapın!

Fondöten, maskara, sürme, dudak parlatıcı

Sıvı bir içeriğe sahip olan bu ürünler diğer makyaj kıyasla daha çabuk harap olurlar. Kullanım süreleri genellikle, açıldıkları tarihten itibaren 6 ile 12 ay arasıdır.
Maskara her kullanımda havayla temas ederek, fırçası aracılığıyla içine bakteri taşır. Kullanım süresi 6 aydır.
Fondöten kremlerin kıvamında kötüleşme, renginde ve kokusunda değişiklikler oluşturulmuşsa, artık kullanamazsınız.

Cilt bakımı ürünleri

Cilt bakımı ürünlerinin bozuk olduğunu anlamak diğerlerine göre daha kolaydır. Kremlerin renklerinde ve görümünde değişiklik meydana gelir.
Bütün kremlerin içeriğindeki koruyucu sistemler farklı olduğundan ortalama kullanım süresi vermek oldukça yanlıştır. Bazıları sadece bir kaç ay saklanabilir bilirken, bazıları ise 6 aydan 12 aya kadar kullanılabilir.

Cilt bakımı ürünlerini alırken cildinizin yapısına ve ihtiyacına uygun olanlarını seçerken aynı zamanda tüp şeklinde olanlarını seçmeye dikkat edin. Kap şeklindekiler her kullanımda elinizle temas edeceğin den içerdiği bakteri oranı tüp formatındakilere kıyasla daha yüksek olacaktır.

Dudak boyası-rujlar

Dudak rujları kullanım süreleri ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında. Rengi ve kokusu değişen, yumuşayan, formunu kaybetmeye başlayan ve yağlanmış dudak boyalarınızı hemen çöp kutusuna atın!
Sürme, allık ve göz boyaları
Toz formundaki bu ürünler bakteri üretimi açısından sıvı formatındakilere oranla daha uzun süre saklanabilmesi bilirler. Açıldıktan sonra ortalama 1 ile 2 yıl boyunca kullanılabilir. Sertleşen veya kokusu değişen toz formundaki makyaj malzemeleriniz, bozuk olduğunu ifade ediyor demektir

Makyaj fırçaları

Kaliteli ve doğru şekilde bakılmış fırçalarına saklanma süresi oldukça uzundur. Ama tekrar ediyoruz ki, onlara iyi baktığınız sürece…
Düzenli bir şekilde temizleyerek makyaj kalıntılarından ve bakterilerden temizlediğiniz fırçalarınızı uzun süre kullanabilirsiniz.

Parfümler

Parfümleri ilk günkü kokusuna uygun kullanmak istiyorsanız kutusunu açtıktan sonra 2 yıl içinde kullanmalısınız. Raflarınızın arkalarında kalmış, yıllar geçtiği halde bitmemiş parfümleri bir gün kullanırken artık bambaşka koktuğunu fark ederseniz bu onun bozuk olduğunun en önemli göstergesidir.
Işık ve hava parfümün en büyük düşmanlarıdır. Parfümünüzü mutlaka güneş ışığı olmayan bir yerde mümkünse kutusunda tutmaya dikkat edin.

Güneş kremleri

Birçok güneş kreminin üzerinde son kullanma tarihini göremeyebilirsiniz, ama bu onu sonuna kadar kullanacağınız anlamına vermez. Güneşten korunma kremlerinizi en çok bir yıl içinde kullanmalısınız. Yani kısaca, her yaz güneş kremlerinizi yenileyin diyebiliriz.

Tırnak boyası (oje)

Tırnak boyalarının ne kadar saklanabilir bileceği markaya ve saklama koşullarına göre değişir. Buna göre bir orta olarak vermek yanlış olur. Tırnak boyalarının son kullanma tarihi yoktur, bozuk olma belirtileri gösterdiklerinde de eski haline getirmek mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.