BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Koronavirüs Sebebiyle Tur İptali Nasıl Yapılır?

25.03.2020
731
Koronavirüs Sebebiyle Tur İptali Nasıl Yapılır?

Kovid-19 salgını nedeniyle paket tur iptalinde tüketicilerin haklarına ilişkin düzenlemeler mevcut Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununda yer almaktadır. Koronavirüsün yayıldığı veya yayılma riski olan ülkelerden birine paket tur satın aldıysanız ve iptal etmek istiyorsanız, “mücbir sebep” gerekçe göstererek iptal edebilirsiniz.

CAYMA HAKKI KULLANARAK TURU İPTAL ETMEK

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği tüketicilere, satın alınan bir paket turu “mücbir sebep hali” veya “herhangi bir sebeple” iptal ederek sözleşmeyi feshetme hakkı veriyor. Sözleşme imzalandığı tarihten itibaren 14 gün içinde sözleşmeden cayma hakkınızı kullanarak ödemiş olduğunuz ücreti alabilirsiniz.

14 günlük Cayma Hakkı’nı kullanamayan tüketiciler aşağıdaki bilgiler ışığında sözleşmeyi feshedebilir.

30 gün önceden tur şirketine yazılı olarak koronavirüs sebebiyle turu iptal etmek istediğinizi içeren bir dilekçe ile başvurmanız halinde, tur şirketi vergi ve harç gibi zorunlu ödemeler dışında kalan tüm ücreti size iade etmek zorundadır. Bu ödeme 14 gün içerisinde tarafınıza yapılmazsa ya da eksik yapılırsa, Tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemelerine başvurma hakkınız olduğunu unutmayın.

Örneğin 20 Haziran kalkışlı İtalya/Roma turu satın aldınız, iptal etmek istiyorsunuz. 30 gün önceden tur şirketine koronavirüs sebebiyle mücbir sebep ortaya çıktığından turu iptal etmek istediğinizi yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN da yaptığı açıklamada paket tur iptalleri ile ilgili şu ifadelere yer vermişti;

“Gerek Dışişleri Bakanlığı, gerekse Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda koronavirüs vakası tespit edilen ülkelerden ziyade salgının yoğun olarak yaşandığı Çin, İran, Irak, İtalya, Güney Kore’ye uçuşlar durdurulurken, benzer olarak Suudi Arabistan yönetimi tarafından umre ziyaretlerinin iptal edildiği ve hava yolu taşımacılık şirketlerinin de bu ülkelere olan uçuşlarının iptal edildiği görülmektedir. Bu bağlamda koronavirüs salgınının, söz konusu ülkelerde yoğun olarak görülmesi nedeniyle uçuşları durdurulan ve hakkında resmi olarak seyahat uyarısı yapılan ülkeleri içeren paket tur sözleşmeleri kapsamında bir mücbir sebep hali olduğu değerlendirilmektedir.”

biz.gen.tr

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tur mağduru dedi ki:

    Uçak biletleri için de aynı şey geçerli midir?

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.