BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Koronavirüs (COVID-19) Sebebiyle OHAL İlan edilebilir mi?

22.03.2020
758
Koronavirüs (COVID-19) Sebebiyle OHAL İlan edilebilir mi?

Hangi hallerde olağanüstü hal ilan edilebilir konusu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında düzenlenmiştir. Anayasanın 119. Maddesinde “savaş, savaşı gerektirecek bir durumun başgöstermesi, seferberlik, ayaklanma, vatan veya Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışma, ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet hareketlerinin yaygınlaşması, anayasal düzeni veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerinin ortaya çıkması, şiddet olayları nedeniyle kamu düzeninin ciddî şekilde bozulması, tabiî afet veya tehlikeli salgın hastalık ya da ağır ekonomik bunalımın ortaya çıkması hallerinde” olağanüstü hal ilan edilebileceği belirtilmiştir.

Olağanüstü hal Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilir. Cumhurbaşkanı ülkenin tamamında ya da belirli bir bölgesinde olağanüstü hal ilan edebilir. Olağanüstü hal’in süresi altı aydan fazla olamaz. Olağanüstü hal ilanı kararı Türkiye Büyük Millet Meclisine onaya gönderilir. TBMM gerekli görürse olağanüstü hali kaldırabilir, süresini uzatabilir ya da kısaltabilir.

Olağanüstü hallerde Cumhurbaşkanı, olağanüstü hali gerektiren konularla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarabilir. Örneğin ülkemizde bugünlerde yaşanan koronavirüs salgını ile ilgil olası bir OHAL ilanı durumunda Cumhurbaşkanı, salgın ile ilgili alınacak önlemler hakkında kararname çıkarabilir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, “Olağanüstü Hal ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ya da seyahat kısıtlamalarının getirileceği yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını, bu tür kapsamlı kısıtlayıcı adımların gündemimizde olmadığını altını çizerek ifade etmek isteriz.” dedi.

Dünya genelinde görülen covid-19 salgını sebebiyle OHAL ilan eden ülkelerden bazıları; Gürcistan, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Macaristan, Kuzey Makedonya, Slovakya, İtalya, Çekya, Lübnan, Peru, Fransa, Belçika, Sırbistan, Irak, Tunus.

Türkiye’de vakaların artmasıyla ülke genelinde insanlar kişisel tedbirlerini artırıyor. Evlerde izole olan vatandaşlar sosyal hayattan uzaklaşmayı tercih ediyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Deniz dedi ki:

    İçişleri Bakanlığından henüz bir karar çıkmadı bekliyoruz.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.