BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Koronavirüs (COVID-19) Sebebiyle İşçi Ücretsiz İzne Çıkarılabilir Mi?

22.03.2020
1.058
Koronavirüs (COVID-19) Sebebiyle İşçi Ücretsiz İzne Çıkarılabilir Mi?

Koronavirüs (COVID-19) Sebebiyle İşçi Ücretsiz İzne Çıkarılabilir Mi?

Ücretsiz izin, 4857 sayılı İş Kanunu’nda doğrudan düzenleme yapılan bir alan değildir. İşveren ve işçi ücretsiz izin konusunda anlaşarak sözleşmeler ilkelerle bu durumu belirleyebilir. İş sözleşmesinde Ücretsiz İzin ile ilgili düzenleme yer alıyorsa öncelikle hangi hallerde ücretsiz izin kullanılması gerekir ona bakılması gerekmektedir. Bunun dışında sözleşmede yer almamasına rağmen, işveren Koronavirüs sebebiyle tek taraflı olarak işçinin ücretsiz izne çıkmasına karar veremez. Ücretsiz izin ancak işçinin de rızası olursa yasal olur.

Bunun yanında, hem işçi hem işveren açısından koronavirüs salgını 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında 24. ve 25. Maddelerinin 3. bendinde, “zorlayıcı sebep” açısından iş sözleşmesinin feshedilebileceği durumu hükme bağlanmıştır. Buna göre ister işçi ister işveren “İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa” hükmüne bağlı olarak derhal fesih hakkını kullanabilir. Bu durumda işçi kıdem tazminatını alarak iş akdini feshedebilir.

Buna ek olarak işçi söz konusu salgın nedeniyle iş yerine giderek çalışmak istemeyebilir. Özellikle salgına karşı tedbir alınmayan veya temizlik konusunu ihmal eden işyerlerinde işçi zorla çalışmak durumunda değildir. Nitekim 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 13. Maddesinde yer alan düzenlemeye göre, “Ciddi ve yakın tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanlar kurula, kurulun bulunmadığı işyerlerinde ise işverene başvurarak durumun tespit edilmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmesini talep edebilir. Kurul acilen toplanarak, işveren ise derhal kararını verir ve durumu tutanakla tespit eder. Karar, çalışana ve çalışan temsilcisine yazılı olarak bildirilir. Kurul veya işverenin çalışanın talebi yönünde karar vermesi hâlinde çalışan, gerekli tedbirler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. Çalışanların çalışmaktan kaçındığı dönemdeki ücreti ile kanunlardan ve iş sözleşmesinden doğan diğer hakları saklıdır.”

İşverenin haksız ve yasal olmayan uygulamalarını Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) şikayet edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sendikalı işçi dedi ki:

    Bilgilendirme yazısı için teşekkür ederim. Malum ülkemiz zor dönemden geçiyor tüm dünya ülkeleri gibi… bu süreçte işçi de işveren de birbirine yardımcı olmalıdır. Ücretsiz izin konusunda işçi de fedakarlık yapsın işveren de.

  2. Tekstilci dedi ki:

    Bize zorla ücretsiz izin kağıdı imzalattılar imzalamazsak işten ayrılma durumumuz olabilirmiş. Bu konuda ne yapmalıyız

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.