BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kırmızı Yonca Bitki ve Çayı

15.04.2020
146
Kırmızı Yonca Bitki ve Çayı

Kırmızı Yonca genellikle Asya ve Avrupa’da çimenliklerde ve çayırlıklarda, direkt kökten çıkan uzun saplarıyla, üç boğumlu yaprakları olan sıklıkla üç ayrı yaprak olarak görülür.

1940′larda ABD’de alternatif kliniklerde kanser tedavisinde kullanılmış ve kanseri tedavi edebilecek
” mucizevi bitki” olup olmadığı konusunda ki tartışmalar fırtınasına maruz kalmıştır. Bir yandan toksin tutucu özellikleri hala araştırılırken öte yandan kanseri iyileştirdiği yönünde ki abartılı iddialar bu bitkinin itibarına zarar vermiş ve gerçek faydaları göz ardı edilmiştir. Bunun öncesinde kırmızı yonca tonik olarak kullanılmış ve cilt sorunlarında ki etkililiği ile itibar gören bir bitki olarak anılmıştır.
Kırmızı yonca şu an harmanlarda küçük miktarlarda bulunmakta ve geleneksel kullanımına devam edilmektedir.

Öksürük, Soğuk Algınlığı, Bronşit: Kırmızı yoncanın solunum enfeksiyonların da kullanımı çok eskilere dayanır.

Kuru Saçlar: Kırmızı yonca kuru saçları durulamada kullanılabilir.

Östrojenik: Kırmızı yonca flavonoitlerinin östrojenik doğası ile bilinmektedir.

Göz Enfeksiyonları: Kırmızı yonca çayı göz banyosu için idealdir ve özellikle de konjonktivit ile mücadelede kullanıldığı bilinir.

Cilt Enfeksiyonları: Sıklıkla nükseden egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemleri için kırmızı yoca çayı eski bir tedavi yöntemidir. Çay cildi dışarıdan temizlemek için de kullanılabilir.

Yararlı Kısımları: Çicekler

Özellikleri: A,B – Kompleks, B2 ve C vitaminleri; Biyoflavonoit, Kalsiyum, Bakır, Demir, Magnezyum, Manganez, Niyasin, Fosfor, Potasyum, Selenyum, Silisyum, Sodyum, Kobalt, Nikel, Uçucu Yağlar, Fenolik Asit (Salisilik), Sitosterol, Nişasta, Yağlı Asitler

Etkileri: Değiştirici, antiseptik, antienflamatuar, müshil, süt, getirici, sinir yatışrıcı, besleyici

Daha fazla bilgi edinmek için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Doktor tavsiyesi olmadan lütfen sitemizde yayınlanan bitkisel ilaçların dozunu kendiniz belirlemeyin. Hekiminizin tavsiyesine mutlak surette uyun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.