BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

15.04.2020
136
Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

Sağlıklı bir bebeği, dünyaya getirmeyi elbette ki herkes ister. Ancak, bazen olumsuz şartlar yüzünden bunu gerçekleştiremeyebiliriz. Bir takım hastalıklar, maalesef ki kalıtsal özelliklidir ve bebeğe anne-baba yolu ile geçmektedir. Kalıtsal Metabolik Hastalıklar, Şeker Hastalığı, (Diyabet) Guatr hastalığı ve fenilketonüri hastalığıdır. Kalıtsal kas iskelet sistemi hastalıkları, İnflamatuar Artritler, Juvenil Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Miyopatiler, Müsküler Distrofiler, Osteoporoz (Kemik Erimesi ) hastalıklarıdır.

Kalıtsal Kan Hastalıkları, Alyuvar (eritrosit) Kaybının arttığı durumlar, Eksikliklere Bağlı Kansızlıklar, Alyuvar Yıkımının arttığı durumlar, Akyuvarlarla ilgili hastalıklar, Kan Pulcukları (trombositler) ile ilgili hastalıklar, kanamalı hastalıklardır.

Kalıtsal Onkolojik Hastalıklar, Kan Kanserleri, (Lösemiler) Lenfoma, Akciğer Kanseri, Bağırsak (Kolon) Kanseri, Prostat Kanseri, Meme Kanseridir. Kalıtsal Solunum Hastalıkları, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, (koah) Kistik Fibrozis, Astım hastalıklarıdır. Diğer Kalıtsal Hastalıklar, bulaşıcı Sarılık, AIDS ve HIV olarak bilinmektedir. Kalıtsal hastalıklar oldukça farklı ve gerçekten şaşırtıcı derecede fazla. Bunun yanında kan grubu, renk körlüğü, göz rengi ve çok parmaklılıkta kalıtım yolu ile geçmektedir.

Bizler tüm genlerimizi kalıtım yolu ile anne ve babamızdan aldık. Bu saymış olduğumuz hastalıklardan birine bile, anne-babanız sahip ise doğal olarak bununla yaşamaya çok küçükken alışmaya başlıyorsunuz. Belki rutin kontrolleriniz olacak, belki ilaçlarınız, bir şekilde hayatınızın tam da ortasında olacaktır. Bu tür hastalıkların tanısında ise, son zamanlarda Tıp’ın ilerlemesi ile birlikte doğum öncesinde, bazılarından haberdar olabiliyoruz.

Bu da olabilecek durumlara karşı, kendimizi hazırlamamız için süreç yaratır. Bazı hastalıklara ise, doğumdan bir süre geçtikten sonra tanı koyulmaktadır. 1 yaşından sonra da, tanı koyulan hastalıklar vardır. Ne kadar erken fark edilirse, o kadar iyi olacaktır. Yıllarca tanı koyulamadığı takdir de, tedavinin iyice gecikmesi ve geriye dönülmeyecek yollara girilmesi aşikâr.

Tedavinin gecikmesi çocuk için olumsuz zaman kaybıdır. Bunun yanında, bazen anne-babaya bebek ya da çocuk için, bir takım uyarı niteliğinde sözler söylenir. Her ebeveyn için kendi çocuğu kusursuz olduğundan, onda ki eksiklikleri fark edemeyebilir. Çevremizde ki bir tanıdığımız bunu fark edip bizimle paylaştığı takdirde, dikkate alıp değerlendirmemiz beklide çocuğumuz için çok gerekli bir adım olacak.

Hamilelikte fark edilen kalıtsal bir hastalık, anne ve babaya bildirilir. Bunun akabinde, belki de anne-baba hamileliği sonlandırma kararı alırlar. Onun için en doğru kararın verilmesi çok önemli. Sonuçta her ne olursa olsun, rahme düşmüş her canlının yaşama hakkı var.

Kalıtsal Hastalıklar ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen doktorunuza danışın. Hekim tavsiyesi olmadan tedavi yöntemi uygulamanız veya ilaç kullanmanız önerilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.