BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İstanbul İşçi Avukatları

05.04.2020
230
İstanbul İşçi Avukatları

Çalışma hayatı beraberinde bir takım hukuki sorumluluklar getirmektedir. İşveren için ayrı işçi için ayrı yükümlülükler bulunmaktadır. Bu yükümlülükler 4857 sayılı İş Kanununda ayrı ayrı belirtilmiştir. Buna göre işçiler çalıştığı iş yerinde gerek işverenine gerekse diğer çalışanlara ve müşterilere karşı bir takım sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Öte yandan işveren işçinin bu yükümlülüklerine karşılık ücret ödeme gibi bazı yükümlülükleri vardır.

İşçi ya da işveren fark etmeksizin taraflardan birinin bu yükümlülüklere aykırı davranması sonucu İş Kanununa göre yaptırımlar uygulanır. Örneğin işçi tazminatı hak ederek işinden ayrılmışsa ve işveren tazminat ödememişse, işçi önce arabulucuya giderek işvereninden tazminatını ödemesini aksi halde dava açacağını bildirebilir.

İstanbul gibi büyük bir kentte sürekli işçi sirkülasyonunun olması beraberinde iş davalarında artış getirmektedir. Özellikle tekstil sektörü gibi işçi çalıştırma yoğunluğu olan yerlerde çalışanların bazı haksızlıklara maruz kalması görülebilmektedir. Bu durumlarda İstanbul’da işçi avukatlarına başvurmak çalışanın menfaati için faydalıdır. Kanundan kaynaklanan haklarınızı en iyi şekilde savunmak için iyi bir iş davası avukatına gitmeniz sizin için yararlı olacaktır.

İşçi avukatları genelde işveren tarafından haksız uygulanan ve işçinin hakkı olan kanuni haklar için dava yoluna gider. Çalışanlar bu aşamada iş davaları ile ilgilenen avukatları tercih etmelidir.  Bakırköy, Kadıköy, Mecidiyeköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Küçükçekmece, Başakşehir gibi ilçelerde işçi avukat bulmak zor değildir.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, maaş alacağı, AGİ, yol ücreti, yemek ücreti, fazla çalışma ücreti gibi alacakların tahsili için önce arabulucuya anlaşmama halinde ise dava yoluna başvurulabilir. Bütün bu taleplerin bir avukat ile yapılması halinde hak kaybınız en aza inecektir. Kanundan kaynaklanan bir hakkınızı işverenden talep etmemeniz durumunda, mahkeme taleple bağlı olduğundan, maddi olarak hak kaybınız olabilir.

İş mahkemesinde görülen işçilik alacakları için açılan davalar ücretlidir. Bu ücret avukata ödenir. Ücretin miktarı her yıl Asgari Ücret tarifesi ile değişmektedir. Bu ücretlerin altında hukuki danışmanlık almak mümkün değildir. Uygulamada avukatlar maddi açıdan zor durumda olan işçilere dava sonunda parayı tahsil etmek gibi bir ayrıcalık tanımaktadır. Maddi zorluk çeken çalışanlar İstanbul ücretsiz işçi avukatı bulmak için İstanbul Barosu’ndan bilgi alabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.