BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İlginç Batıl İnanç Örnekleri

15.04.2020
214
İlginç Batıl İnanç Örnekleri

İnsan hayatının her döneminde bir şeylere inanmaya ihtiyaç duyar. Bu inanç, dini inançlardan daha farklıdır. Kendi ürettiği bir fikir, geçmişten günümüze kalan atasözleri bunlardan bir kaçıdır. Bu inançlar içerisinde en çok dikkat çeken ve en yaygını ise batıl inançlardır. Geçmişten günümüze kalan, söyleyeni belli olmayan, doğruluğu şüpheli inançlardır bunlar ancak, birçoğumuzun da bu inançlara inandığı bir gerçektir.

Gece yolda yürürken karşımıza çıkan kara kedinin bize uğursuzluk getireceğini düşünürüz bundan korunmak içinse, saçımızı çekeriz. Merdiven altından geçmekte uğursuzluk sayılır. Bu inançlar böyle uzayıp gider. Peki, nedir bizi batıl inançlara inandıran şey? Eminiz birçoğunuz bunu hiç düşünmediniz. Belki de kara bir kedi gördüğünüz de refleks olarak saçınızı çekiyorsunuzdur. Fakat refleksten çok daha öte olan bir durum var o da; bir şeylere inanma ihtiyacımız.

İnsanoğlunun amaçsız yaşamaması için, bir şeylere inanması şarttır. Dini inancının dışında olan bir inançtır bu. Bir insan ateist olsa dahi, inandığı bir şeyler mutlaka vardır. Kendine inanır, başka dinlere inanır, evrim teorisine inanır, putlara inanır, evrenin gücüne inanır ama bir şeylere illaki inanır. İnanmak, insanın yaşamını sürdürmesi için en gerekli unsurdur. İşte batıl inançlar da tam da bu nokta da devreye girer. Hepimiz mutlaka batıl olan bir şeye inanırız.

Gelin şimdi, en ilginç batıl inançlara bir göz atalım. Örneğin, eviniz de cam bir nesnenin kırılması nazarın çıktığına delalettir. Eğer, cam tam olarak kırılmadıysa, onu tam olarak kırmalıyız ki nazar evden çıksın. Gece sakız çiğneyen, ölü eti çiğner. Ayakkabılarınızı kapının dışında ters bir şekilde çıkarırsanız o evden ölü çıkar. At nalı, nazardan korur. Sol eliniz kaşınırsa cebinizden para çıkar, sağ eliniz kaşınırsa, ummadık bir yerden para gelir.

Bu liste böyle uzayıp gider. Eğer atalarımız da bir şeylere inanma ihtiyacı hissetmeseydi eminiz bu inançlarda ortaya çıkmazdı. Bazı şeyler tecrübeyle sabit olsa da bu inançlara inanarak hayatınızı yönlendirmeyin der, sağlıklı günler dileriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.