BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hukuk Fakültesini Kazananlara Tavsiyeler

15.04.2020
173
Hukuk Fakültesini Kazananlara Tavsiyeler

Öncelikle hayırlı olsun. Zorlu bir sınav maratonunu atlattınız ve iyi bir puan alarak başarılı oldunuz. İlk olarak belirteyim, gerçekten çok güzel bir bölüm / meslek seçtiğinize emin olabilirsiniz. Çalışma alanı oldukça fazladır. Çeşitli mesleki alanlarda faaliyet gösterebilirsiniz. Hukuk Fakültesi mezunu kimseler, avukat, hakim, savcı, kaymakam, emniyet müdürü ve noter gibi saygın meslekleri icra edebiliyorlar.

Hukuk fakültesi zorlu bir süreçtir ama korkmanızı gerektirecek bir durum da yoktur. Görevinizi layıkıyla yerine getirdikten sonra hiç bir şekilde zorluk çekmezsiniz. Önemli olan hedefinizi belirlemiş olmanızdır. Hangi mesleği icra edecekseniz o mesleği kafanızda somutlaştırdıktan sonra çalışmalarınızı ve ilgilerinizi o alana yöneltebilirsiniz.

Örneğin, ceza avukatı olmak isteyen bir hukukçu, öğrenimi devam ederken seçimlik derslerini Ceza Hukuku ile ilgili olan derslerden seçerse, yararı olacaktır. Örneğin bu anlamda Kriminoloji dersi uygun bir ders olabilir. Buna ek olarak, fakülte öğrenimi devam ederken gerek üniversiteniz tarafından gerekse dernekler veya başka kimseler tarafından organize edilen Hukuk konulu konferanslara ve sempozyumlara katılmanızı öneririm. Konferans konusu ile ilgili tek bir kelim dahi bilginiz olmasa bile bitiminde bir kaç enteresan bilgi hafızaya aldığınızın farkına varacaksınız.

Öğretim üyeleriyle içli dışlı olmanız ileri yaşantınızda da faydalı olacaktır. Öğrencilik döneminizde bol bol sorular sorarak işin teori kısmını okulda öğrenmeyi hedeflemelisiniz. Hedef çıtasını biraz daha yükseltmek isteyenler için bir başka önerim ise ERASMUS ya da Work And Travel benzeri uluslararası organizasyonlara katılarak İngilizce, Almanca ve İspanyolca gibi yaygın dilleri öğrenilmesidir. İngilizce artık yabancı dil değil herkesin bildiği bir dil olarak bilindiği için İngilizce’ye ek olarak bir dil daha eklemeniz rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlar.

Okumaktan yorulmamalı ve usanmamalısınız. Aylık hukuk dergilerini takip edebilirsiniz. Günlük 2-3 gazete okumak gündemi takip etmek için ve olaylara farklı bakış açısı geliştirmek için yararlı olacaktır. Farkında olmadan muhakeme gücünüzün geliştiğini göreceksiniz. Hukuk hem okumak hem yazmaktır. Olayları doğru yorumlamaktır. Farklı bakabilirseniz ancak o zaman hukukçu olabilirsiniz. O yüzden yazma alışkanlığınızı da geliştirmelisiniz. Ne yazacağım peki dediğinizi duyar gibiyim. Her şey olabilir. Günlük dahi tutmanız gündelik olayları yorumlamanız olabilir. Bu blogda bizimle beraber herhangi bir konuda yazı yazmak isterseniz bu da olabilir

Tartışma programlarını izlemek, olaylara yorum getirerek düşünceleri ifade etmek bir hukukçunun yapması gereken bir davranıştır. Ancak unutmamalıyız ki hukukçu politikacı gibi davranmamalıdır. Siyasi görüş bir kenara bırakılarak olaylar hukuk penceresinden değerlendirilirse işte o zaman gerçek hukukçu olmuş oluruz diye düşünüyorum.

Okul döneminde bir avukatın yanında çalışmak, yaz dönemlerini değerlendirmek için güzel bir fikir olsa da ben bu durumun mesleki olarak pek fazla yararı olduğunu düşünmemekteyim. Çünkü yaz döneminde bir hukuk bürosunda çalışan öğrenciler genelde fotokopi çekme, faturaları yatırma gibi ayak işleri olarak tabir edilen işleri yapmaktadırlar. Herkes böyle demiyorum ama büyük çoğunluk böyledir. O yüzden tatilde kitap okumak, mahkeme kararlarını incelemek daha mantıklı olacaktır.

Okul dönemlerinde boş günleriniz olursa, adliyeye giderek açık duruşmalara katılabilirsiniz. Özellikle ceza davalarında hararetli duruşmalar yaşanabiliyor. Böylece mahkeme nedir nasıldır diye merak ediyorsanız duruşma günlerini takip edebilirsiniz.

Fakülteyi 4 senede bitirmeye çalışmak en mantıklısı olacaktır. Bazı kalıplaşmış uzatma cümlelerini kendinize dayanak göstererek okulunuzu uzatmayın derim. Hayatınızdan giden her gün, zararınıza olacaktır. Erkek olanlar için askerlik gibi bir durum söz konusu iken okul uzatmak lüks sayılır bence.

Yeri gelmişken herkes kazandığı hukuk fakültesini yorum olarak gönderebilir. Bakalım hangi fakülte daha çok takip ediyor bizleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.