BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Finansal İç Denetim ve Kontrol

02.04.2020
558
Finansal İç Denetim ve Kontrol

Ülkemizde BDDK ve SPK tarafından yapılan düzenlemelerle denetim ve denetim komiteleri ile ilgili mevzuatlar oluşturulmuştur. Kamu mali yönetim ve kontrol kanunu ile kamu kuruluşlarının iç denetimlerine ilişkin düzenlemelerle finans ve gerçek sektörlerde kamu kuruluşlarında iç denetimler yasal hale getirilerek zorunluluk getirmiştir. Yeni Türk ticaret kanunu ile zorunlu hale getirilen iç denetim tüm şirketleri ve kuruluşları etkileyen önemli bir durum haline gelmiştir.

Bankacılık ve finans sektöründe reel sektör şirketleri ve kamu kuruluşlarını etkilemekte olan bir konu haline gelen iç denetimi kurumun faaliyetlerine değer katmak ve geliştirmek amacı ile çıkarılan bir düzenlemeklerdir. Risk yönetimi, kontrol ve yönetim süreçlerinin etkililiğini, sistematik ve disiplinli bir yaklaşımla değerlendirip geliştirerek kurumun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmanın öngörüldüğü yeni tanımı ile iç denetim, birey ve hata odaklı klasik yaklaşımın terk edildiği, süreç odaklı yeni yaklaşımı ile proaktif işlev üstlenmiştir.  İç denetim son derece dikkat edilmesi gereken ve son derece önemli olan bir mevzudur. Bu nedenle yeni ticaret kanununda da adı geçmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.