BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Finans Yöneticisinin Görevleri

02.04.2020
3.837
Finans Yöneticisinin Görevleri

İşletmelerin büyüklüğü faaliyet bölgeleri ve faaliyet alanlarına göre finans yöneticilerinin görevleri değişiklik gösterebilmektedir. Küçük işletmelerde finans yöneticileri aynı zamanda muhasebe işlemlerini de yerine getirmekle yükümlüdürler. Temel olarak kaynakları temin edebilmek, gerekli ham madde ve mal alışlarını düzenlemek vergisel hükümlülükleri yerine getirmekle görevlidirler.

Planları ve bütçeleri ayarlamak ve yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacı ile alacakları yönetmek finans kuruluları ile olan ilişkileri düzenlemek gibi ek görevleri de finans yöneticisi üstlenmektedir.

Yabancı ülkelerle ilişkisi olan, ithalat-ihracat yapan işletmelerde ise, finans yöneticisi makro ekonomik analizler yapmak, yabancı paraların yönetimini gerçekleştirmek zorunda kalır. Ticaret işletmelerinde stok yönetimi önem kazanırken, üretim işletmelerinde üretim maliyetlerinin kontrolü de finans yöneticisinin görev kapsamı içerisinde yer alır.

Finans yöneticisinin görevlerini özetleyecek olursak:
– İşletmenin ihtiyaç duyduğu fonları en uygun koşullarda sağlamak. Öz sermaye ile borçlanma arasında tercihte bulunmak.

Yani temel olarak finans yöneticisinin görevleri parasal konulardadır. Parasal konuları dengelemek ve yeni kaynaklar üretmek amacı ile finans yöneticisi bazı görevler üstlenmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.