BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Elektronik Stabilite Programı (ESP) Nedir?

16.04.2020
70
Elektronik Stabilite Programı (ESP) Nedir?

Elektronik Stabilite Programı (ESP) Nedir

Elektronik stabilite programı yani kısa şekliyle ESP, temel olarak kaza oluşmasını önlemek amacıyla üretilmiştir. ESP günümüzde birçok araç firması tarafından aracın standart güvenlik donanımı arasında bulunmaktadır. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarının % 40’ından da fazlası savrulma nedeniyle gerçekleşmektedir.

Aracın savrulması, ani frenleme, yol koşulları ve hızlı veya yanlış viraj alma sonucunda ortaya çıkabilir.

ESP Nasıl Çalışır?

Elektronik stabilite programı, sensörler ve kontrol mekanizmalarının beraber çalışması sonucu ortaya çıkar. Direksiyon üzerindeki sensörler, direksiyon açısını, tekerlek üzerindeki sensörler de tekerleğin hızını ve tekerleklerin kayıp kaymadığını kontrol ederler. Bütün bu kontrollerden toplanan bilgiler doğrultusunda elektronik stabilite programı aracın savrulup savrulmadığını algılar, o doğrultuda tekerleklere fren uygular ve motorun dönme gücünü azaltır. Bunun amacı, aracın gitmesi gereken doğrultu üzerine tekrar geri dönmesini sağlamaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.