BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dizi – Film Sitesi Açmak Yasal mıdır?

08.04.2020
690
Dizi – Film Sitesi Açmak Yasal mıdır?

Dizi, film ya da kısa film, tek kişilik gösteriler, Showlar vb gibi yapımlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kapsamında “eser” niteliğinde sayılır. Kanunun eser saydığı her şey haksız uygulamalar, marka tecavüzü ya da haksız kazanç sağlama gibi hukuka aykırı olan fiillere karşı koruma altındadır. Bu bağlamda hukuken eser sahibinin izni ya da onayı olmadan eser üzerinden maddi ya da manevi çıkar sağlamak hukuka aykırıdır.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (kısaca FSEK), dizi film ya da bu nitelikte olan yapıtların eser sahibinden izinsiz kullanılarak menfaat edilmesi halinde, eser sahibine bazı hukuki korumalar getirmiştir.  Buna göre eser sahibi hukuk aykırı olarak kullanılan, çoğaltılan, yayımlanan ve bunlardan menfaat elde eden kimseden tazminat alabilir, elde edilen karı isteyebilir ve tecavüzün önlenmesini isteyebilir. Bu nedenle örneğin telif haklarına sahip bir videonun bir web sitesinde yayınlanmasından sonra, eser sahibi doğrudan dava açmak suretiyle videonun siteden kaldırılmasını, bu video ile elde edilmiş bir kar varsa bu karın kendisine verilmesini, bütün bunlara ek olarak tazminat verilmesini talep edebilir.

Yukarıda sayılan hukuk davalarının dışında ceza hukuku bakımından da bir takım korumalar getirilmiştir. FSEK m.71’de olası bir Manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz halinde hapis cezaları düzenlenmektedir. Örneğin m.71/3 ‘ göre “Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.”

Fragman Yayınlamak hukuka aykırı mıdır?

Fragman yayınlamak da FSEK kapsamında koruma altındadır. Nihayetinde fragman da olsa bir “eser” niteliğindedir. Eser sahibinin izni, onayı ya da bilgisi olmadan fragman yayınlamak FSEK kapsamında sayılan yaptırımlara tabiidir. Fragman sitesi açarak gelir elde etmeyi hedeflemek, eser üzerinden para kazanma olarak değerlendirilmektedir.

Web sitesinde yayınlanan film, dizi ya da benzeri eserlerin kanuna aykırı olarak yayınlanması halinde, eser sahibi önceden uyarmaksızın hukuk ya da ceza davası açma yoluna gidebilir. Buradan hareketle uyar-kaldır prensibi kanuni olarak zorunlu değildir.

Embed koduyla film,dizi yayınlamak yasaya aykırı mıdır?

Tüm bu açıklamalardan sonra, uygulamada videonun kaynağı kendi web siteniz olmasa da, iframe ya da embed kodu gibi uzaktan çekilip web sitenizde yayınlanan telif haklarına sahip videolar da FSEK kapsamında koruma altındadır. Bu nedenle yukarıda açıklanan cezai ve hukuki yaptırımlar bu halde de geçerli olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.