BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dış Ticarette İş Planı Geliştirme

03.04.2020
703
Dış Ticarette İş Planı Geliştirme

İş planı şirketler için her alanda önemli olan bir kavram. Bir şirketin iş planı ne kadar gelişmiş olursa firmanın bulunduğu alanda iş görebilme düzeyi de o kadar artacaktır.

Dış Ticarette İş Planı geliştirilirken şu kurallara dikkat edilmelidir;

 

Üst Yönetimin Onayı Alınmalıdır

Bir kişi eğer Pazar araştırması gibi bir çalışma yapacaksa üst yöneticilerden onay almalıdır. Böylece daha sonra çıkacak olan zorlukları ve çatlak sesleri aşabilecektir.  

Eksiksiz Bir Pazar Araştırması Yapılmalıdır

Eğer Pazar araştırması yapılacaksa her yönü ile bir araştırma yapılmalıdır. Eksiksiz bir araştırma olmalıdır.

Pazar Araştırması Analiz Edilmelidir

Pazarı araştırdıktan sonra analizler güzel yapılmalıdır. Eğer analiz güzel yapılmaz ise araştırma uygulamaya konulduğunda büyük sorunlar yaşanabilir.

İhracat ve İthalat Akışı Belirlenmelidir

Pek çok firma belli bir ürünün nereye ihraç edileceği ya da nereden ithal edileceğini araştırmayı zor bulmaktadır. Eğer bir ihracatçı bir pazarda başarılı olacaksa, bu pazarda ürününün rekabet edip edemeyeceğini belirlemesi kesinlikle çok önemlidir. Bu tür  istatistikler Türkiye İstatistik Kurumundan, Dış Ticaret Müsteşarlığından, İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği veya İGEME’den temin edilebilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.