BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Araçlarda Patinaj Engelleme Sistemi (ASR – TCS) Nedir

16.04.2020
66
Araçlarda Patinaj Engelleme Sistemi (ASR – TCS) Nedir

Araç kullanım esnasında herhangi bir sebeple (kar, çamur, kum vb.), tekerlekler patinaj çekmeye başlayabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için araç üreticileri, 1970’li yıllarda patinaj engelleme sistemi yapmışlardır.

Bu sistemin çalışma mantığında ise; öncelikle aracın tekerleklerinin dönüş hızı ile sensörlerin algıladığı hız karşılaştırılır. Eğer sensörler daha yavaş bir hız algılıyorlarsa, patinaj engelleme sistemi devreye girer. Patinaj engelleme sistemi tekerleklere otomatik olarak yavaş ve kademeli bir şekilde fren uygular ve motorun da gücünü azaltır. Bu işlem tekerleklerin patinaj çekmesi son buluncaya kadar devam eder. Patinaj engelleme sistemi o anki şartlara göre 1 veya 2 tekerlek üzerine uygulanabilir.

Ayrıca yine bu sistem, virajlarda araçların kaymasını ölçerek, viraj dönüşlerinde de aracın dönmesine yardımcı olacak şekilde ayarları düzenlenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.