BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Agnostisizim Nedir?

15.04.2020
168
Agnostisizim Nedir?

Agnostisizim

Bugün adını pek duymadığımız ancak var olan bir felsefi akımdan bahsedeceğim. Bu akım 18. yüz yıldan sonra etkili olmaya başlamış bir akımdır. İngiliz’ler tarafından literatüre kazandırılmış bir düşüncedir. Tanrının varlığını ve evrenin nasıl ya da neyden yaratıldığının bilinemeyeceğini savunan akımdır. Felsefi bir akımdır. Bu düşünceye göre evrenin nasıl yaratıldığı bilimle bilinecek bir konu değildir.

Bu düşünceye sahip olanlara agnostik veya Türkçe tabiri ile bilinemezci denilmektedir. Agnostisizm düşünürleri de kendi aralarında ikiye ayrılmaktadırlar. Birinci grup düşünürlere göre, tanrı kesin olarak hiçbir şekilde bilinemez. İkinci grup düşünürler ise bu düşünceden yana olmadıklarını, tanrının belki bir ihtimal bilinebileceğini savunmaktadırlar.

Bu düşünceye sahip olanlar kuşkucudur ve her olaya sorularla ve şüphelerle yaklaşırlar. Agnostisizim kelimesi ilk olarak 19. yüz yıl başlarında kullanılmıştır ancak bu tarihten önce de Agnostisizim düşüncesine sahip bir çok insan mevcuttu. 19.yy bu akımın ismi İngiliz biyolog Thomas Henry Huxley tarafından konulmuş oldu.

Literatürde bu akıma benzer o kadar çok düşünce grupları vardır ki, çoğu zaman birbirleriyle karıştırılmaktadır. Özellikle ateizm ile karıştırılması sıkça görülen durumdur. Oysa, Agnostisizim ile ateizm aynı şey değildir. Farkı ; ateizm tanrının varlığını inkar eder, Agnostisizim ise var olup olmadığını asla bilemeyeceğimizi ifade eder.

Bazı kesimler tarafından “tarafsızlar” olarak isimlendirilseler de çoğu kaynaklar bu düşünceyi tüm dinsiz felsefi akımlarla aynı görmüştür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.