BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2. Tupac Amaru Biyografisi

17.04.2020
104
2. Tupac Amaru Biyografisi

İspanya’ya isyan eden Peru yerlilerinin lideri 2. Tupac Amaru(1740-1781) binlerce yerli ile birlikte İspanyollara isyan etmiş ve birçok başarı kazanmasından sonra 1780 yılında yakalanarak idam edilmiştir. 2. Tupac Amaru’nunisyanının Güney Amerika’da bağımsızlık hareketlerinin çıkmasına katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Ölümünün adında Amerikan Yerlileri için bir gurur kaynağı olan 2. Tupac Amaru Peru’da direnişin simgesi olmuştur.

2. Tupac Amaru’nun asıl adı Jose Gabriel Condorcanqui’dir. Birinci Tupac Amaru, İnkaların son kralıdır. O da 1572 yılında idamıyla sonuçlanan bir İspanyol isyanına liderlik etmiştir. Eski İnka başkenti Cuzco’da büyüyen 2. Tupac Amaru pek çok hemşerisine kıyasla daha iyi şartlarda büyümüştür. İnkalarla olan bağlantısı nedeniyle İspanyollar ona Marki unvanı ve sıra dışı bir ekonomik özgürlük vermiştir. Ancak Amaru ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturmalarına rağmen, köle koşullarında yaşayan Perulularla kendini özdeşleştirmişti.

1780 yılında yaklaşık 80 bin kişiden oluşan bir isyan ordusu kuran2. Tupac Amaru Peru, Arjantin ve Bolivya sınırlarında kalan geniş bir dağlık bölgeyi kontrolü altına aldı. Yüzlerce İspanyol sömürge memurunu öldürdü. Altı ay sonra İspanyollar İsyanı bastırmak için geldiler.

Yanlarında taraf değiştirmiş iki, Tupac Amaru görevlisi vardı ve bu görevliler İspanyollara yardım ediyordu. 2. Tupac Amaru Cuzco Meydanında önce boğulmuş ardından vücudu 4 parçaya ayrılmıştır. Büyük dedesinin başı da 200 yıl önce aynı yerde kesilmişti. Ancak Perulular arasında ki bağımsızlık arzusu devam etti ve 40 yıl sonra Peru özgürlüğüne kavuştu.

Amerikalı ünlü Rapçi Tupac Amaru’nun adını annesi Perulu devrimciden esinlenerek vermişti. Tupac İnka İmparatorluğunun Quechua dilinde asil anlamına gelmektedir. Günümüzde yaklaşık on milyon insan bu dili konuşmaktadır. Quechua özellikle

Peru ve Bolivya’daki And Dağlarında yaygındır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.