BİZ

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

1 Mayıs Neden İşçi Bayramıdır?

15.04.2020
569
1 Mayıs Neden İşçi Bayramıdır?

Tarih boyunca gerek fiziki gerekse manevi olarak gücünden yararlanılan işçi kimseler dönem dönem haklarını aramak adına bir takım girişimlerde bulunmuşlardır. Dünyanın her yerinde çeşitli eziyet ve kötü muamelelere maruz kalan işçiler için global bir uygulama henüz yoktur. Ancak belirtmek gerekir ki son yıllarda yaşanan politik gelişmeler ile sendikal hakların ön plana çıkması işçilerin hak arama yöntemini kolaylaştırmıştır.

Sürecin gelişimi pek kolay olmamıştır. İşçiler haklarını aramak için eylemler, grevler ve protestolar yaparken eziyete maruz kaldıkları için bu direnişlerin pek bir etkisi olduğu söylenemez. Ancak bugünkü gelişmelerin temelini oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Pek çok eylem ve protesto sert müdahalelere maruz kalmış ve kimi insanlara eziyet edilmiş kimileri ile hapis ile cezalandırılmıştır. Bugün içinde bulunduğumuz barış ortamının hazırlanması ve gelişimi pek çok insanın fedakarlığı ile gerçekleşmiştir.

İşçinin hakkına önem veren ülkelerin anayasalarına temel hak ve özgürlükler adı altında sosyal devlet olma ilkesi gereğince bir takım haklar getirilmiş ve bütün yasalar Avrupa Standartlarına uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. İşçiler de simge ve imza olarak 1 Mayıs gününü seçmiştir. Hemen hemen bütün Dünya ülkelerinde 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı olarak kutlanır ve resmi bayram ilan edilir. Böylece işçilerin barışçıl bir ortamda kutlamalar ve eylemler yapmaları sağlanmıştır.

1977 ‘de Türkiye’de yaşanan kanlı 1 Mayıs olayları tarihimize geçen bir kara leke olarak tanımlanmaktadır. Böyle üzücü olayların tekrar yaşanmaması adına yasalar tekrar gözden geçirilmiş ve işçilerin temel hakları yasal zemine oturtulmuştur. Ülkemizde 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı denilince Taksim akla gelen ilk yerdir. Her yıl binlerce emekçi bu meydanda toplanarak, Dünyaca kutlanan İşçi Bayramı için burada buluşurlar.

Tarihi gelişimi olarak çeşitli zorluklardan geçen bu bayram son yıllarda ülkemizde olaysız ve hasarsız geçmektedir. Böylece demokratik sınırlar çerçevesinde, sosyal ve hukuk devletinin bir gereği olarak barışçıl bir ortam oluşmuştur. Bu yıl da kutlamaların Taksim meydanında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel. Ancak yine de belirtmek gerekir ki bu meydanın kutlamalara açılması idari yetkililerin iznine bağlıdır. Valilikten gelen izne göre kutlamaların mekanı değişebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan makaleler özgün içerik olup, kısmen ya da tamamen kullanılabilmesi için kaynak bağlantının aktif olacak şekilde belirtilmesi gerekmektedir.